O Halloweenu

Oslavy svátků, jako je Halloween, se k nám dostávají už několik let z USA. Málokdo však ví, že prapůvod halloweenské noci pochází z mnoha koutů Evropy a to i z našich končin. Tento pohanský svátek je znám jako Samhain.


Samhain, neboli pohanský nový rok, je zřejmě nejvýznamnější keltský svátek vůbec. Samhain připadá na 1. listopad a v noci před tímto svátkem končí starý rok. Naši předci nejenže začínali nový rok zimou, ale v souladu se svou představou o světě také den začínali večerem, tedy západem slunce, a snad i život pro ně začínal smrtí, proto pohřeb byl u nich nikoli smutnou a tragickou, ale radostnou událostí. V předvečer svátku Samhain pohané zhasínaly všechny ohně. Šlo o zvyk symbolizující smrt starého roku. Další den byly zapáleny ohně nové, vítající mladý nový rok. Avšak v mezičase, během noci, se otevřely brány mezi zdejším světem a "druhým" světem. Tato noc měla nesmírný mystický význam. Duchové mohli navštěvovat svět lidí a lidé naopak svět mrtvých a bohů. Pro pohany byl tento čas děsivý i úžasný zároveň. Pokud někdo pocházející z jednoho světa, uvízl v tom druhém, musel často čekat do dalšího Samhainu, než se mohl vrátit zpět domů. Dnes je u nás tento den znám jako křesťanský svátek - Svátek všech svatých - a den po něm nadcházejí dušičky (spojitost se Samhainem snad není třeba zdůrazňovat). V mnohem větší míře si však Samhain udržel svůj význam právě v anglicky hovořících zemích, kde na předvečer 1. listopadu připadá oblíbený svátek Halloween.

Více informací na sociálních sítích a u partnerů projektu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky